Tak było…

Drewniana zabudowa naszej wsi oraz budynków krytych strzechą sprzyjała częstemu wybuchowi groźnych pożarów. Stąd zrodziła się potrzeba zorganizowania Ochotniczej Straży Pożarnej, która powstała wiosną 1923 r. Założycielami jej byli miejscowi rolnicy, którzy z pośród siebie wybrali na pierwszego Prezesa Bronisława Nawrockiego a na Naczelnika Władysława Jabłonskiego. Początki były trudne. Brakowało sprzętu i pomieszczenia. Pierwszym sprzętem, jakim dysponowała wówczas straż była sikawka ręczna i dwa beczkowozy. Sprzęt ten przechowywano w budynku ówczesnego właściciela majątku Przywitowa. Mimo trudności Ochotnicza Straż Pożarna rozwija swoją działalność na rzecz bezpieczeństwa przeciwpożarowego wsi. Strażacy podnoszą swoją sprawność, doskonalą umiejętności w działaniach bojowych, biorą udział w zawodach sportowo – pożarniczych i zajmują w nich wysokie miejsca, (lokaty). Strażacy myślą również o budowie remizy, która służyłaby i straży i wsi, gromadzą materiały budowlane, a dochody z organizowanych zabaw wiejskich oraz składek mieszkańców wsi przyśpieszają realizację zamierzonego celu. Po zgromadzeniu materiałów budowlanych strażacy przy pełnym poparciu ze strony mieszkańców wsi przystąpili w czynie społecznym do budowy drewnianej remizy, w której znalazło się pomieszczenie na sprzęt i na organizowanie wiejskich zabaw. Remiza ta służyła strażakom aż do 1954 roku.

OSP Przywitowo

Stoją od lewej: Jan Skonieczny, Stanisław Błaszczak, Józef Białkowski, Jan Brodziński, Kazimierz Drozdowski, Władysław Budziński, Józef Bendelewski, Antoni Peszczyński, Tadeusz Drozdowski, Tadeusz Jarzębowski, Stanisław Drozdowski (fot. ok. 1947 r.)

Jan Bądzelewski (fot. ok. 1975 r.)

W tymże roku ze względu na zły stan techniczny postanowiono rozebrać starą remizę a wybudować nową – lepszą – murowaną. Wszystkie prace przy budowie strażacy wykonali w czynie społecznym. Koszt budowy wyniósł 98.000 (starych złotych). Inicjatorem budowy nowej remizy był ówczesny naczelnik straży Bolesław Sadowski oraz Piotr Szczucki.

W tym samym czasie Ochotnicza Straż Pożarna otrzymuje z Komendy Powiatowej w Rypinie nową motopompę typu M – 200, która zastąpiła już przestarzałą sikawkę ręczną. Straż otrzymuje również 3 odcinki węży ssawnych, 8 ubrań drelichowych i około 200 metrów węży tłocznych.

       Dzięki dobrej i usilnej pracy strażaków ze zgromadzonych dochodów z zabaw tanecznych oraz składek mieszkańców, w roku 1967 postanowiono dobudować do istniejącej remizy garaż z bufetem. Prace przy budowie zostały wykonane w czynie społecznym, a głównym inicjatorem był ówczesny Prezes – Benedykt Bendelewski.

      Koszt tej budowy wyniósł 40.000 (starych złowych). W roku 1982 pobudowano wieżę alarmową, która służy również do suszenia węży. Koszt budowy tej wieży wyniósł 48.000 (starych złotych). Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Rypinie doceniając zaangażowanie w ochronę przeciwpożarową jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Przywitowie postanowiła przydzielić nową motopompę typu M – 800, wydajniejszą i bardziej przydatną do celów gaśniczych.

       Gdy funkcje Prezesa objął Ksyt Stanisław, w roku 1983 na posiedzeniu Zarządu OSP zapadła decyzja o rozbiórce remizy. Decyzja ta wynikła ze złego stanu technicznego.

       Po uzyskaniu zgody od Naczelnika Gminy w Skrwilnie na budowę nowej strażnicy, w roku 1983 rozpoczęto jej budowę. W ciągu 8 miesięcy nową remizę wybudowało Spółdzielcze Przedsiębiorstwo Produkcji Prefabrykatów i Budownistwa Wiejskiego w Rypinie.

      Koszt nowej remizy wyniósł 3.800.000 (starych złotych). Przy budowie aktywny udział brali strażacy na czele z Prezesem Stanisławem Ksytem. W roku 1984 Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Rypinie przydzieliła do jednostki samochód marki ,,Żuk”, który służył jej do 1995 roku.

        W roku 1995 decyzją Wójta Gminy Skrwilno samochód ,,Żuk” zostaje przekazany do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrwilnie a jednostka Przywitowo otrzymuje samochód ,,Star – 25″, który służył do 2001 roku. Dzięki dużym staraniom Prezesa Jana Białkowskiego w 2001 roku jednostka otrzymuje z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Rypinie nowszy, bardziej przydatny do celów ratowniczo – gaśniczych samochód marki ,,Star – 244″ z autopompą. Druhowie z jednostki OSP w Przywitowie biorą czynny udział w gminnych zawodach sportowo – pożarnych oraz akcjach ratowniczo – gaśniczych innym słowem mówiąc jak powiedział ksiądz kapelan strażaków – służba ,,Bogu na chwałę, bliźnim na ratunek”.